Měření a diagnostika stlačeného vzduchu

Vybíráte nový kompresor nebo generátor dusíku a nejste si jisti velikostí? Nebo potřebujete začít pohánět další přístroj a nevíte, jestli ho systém ještě utáhne? Změříme průtok vzduchu přímo u vás ve firmě a navrhneme řešení.

Měření spotřeby stlačeného vzduchu

Důležitým parametrem pro diagnostiku stlačeného vzduchu je spotřeba stlačeného vzduchu ve výrobních firmách. Když se spotřeba stlačeného vzduchu výrazněji mění, znamená to, že se stlačeného vzduchu odebírá více nebo méně, což signalizuje buď závadu, nebo poruchu na strojním zařízení.

Z toho důvodu je dobré v kompresorovnách instalovat stálé měření stlačeného vzduchu, kdy je vhodné měřidla stlačeného vzduchu instalovat na výstupu z kompresorových stanic. Alternativně lze spotřebu měřit v určitých intervalech.

Příklad: Pokud je vaše stálá spotřeba stlačeného vzduchu 300 m3 a při měření zjistíte, že spotřeba je 350 m3, pak to znamená, že na nějakém zařízení je porucha, protože spotřeba stlačeného vzduchu razantně stoupla. Buď netěsní kohouty nebo hadice, nebo vzduch někde utíká. Každý m3/hod přitom řádově představuje 2 až 3 Kč. Měření spotřeby stlačeného vzduchu se provádí u středně velkých až větších firem, kde jsou spotřeby tisíce kubíků hodinově. Tam, kde je hodinová spotřeba 2000 - 3000 m3/hod to znamená že stlačený vzduch je významný náklad firmy. Měření spotřeby je dobré provádět od cca 30 kW výkonu kompresorů.

Měření vlhkosti

Máte vodu v potrubí nebo příliš vlhký vzduch? Nefunguje vaše sušička tak, jak má? Nebo je potřeba přikoupit další? Zjistíme to měřením teploty tak zvaného rosného bodu. Rychle a jednoduše zavedením sondy do rychlospojky. Váš kompresor přitom může klidně dál běžet.

Hodnota rosného bodu se zjišťuje ideálně za kompresorem nebo i v rozvodech. Když je rosný bod vyšší, je pravděpodobné, že sušička špatně suší. To je další parametr, který je vhodné nezanedbávat. Když se o sušičku staráte a udržujete ji v čistotě, aby byla v dobrém stavu, nemělo by se nic stát. Ale může se stát u kondenzační sušičky, že vznikne nějaká netěsnost, uteče chladivo a ona pak hůře chladí – měřením se zjistí, že je něco špatně.

Kondenzační sušička může být také tak špinavá, že se zanesou teplosměnné plochy. Nebo u adsorpční sušičky je vyčerpaný adsorbent. Měření rosného bodu je dobré provádět jednou za měsíc, zvláště v náročných provozech, kde je třeba, aby byl vzduch opravdu suchý, např. v lakovnách nebo v provozech, kde se zvýšená vlhkost promítá negativně do výsledného produktu (různé tvrzené pěny, výroba chemikálií apod.).

Měření vibrace ložisek

Měření vibrace ložisek zabere jen 10 minut, ale ušetří vám dost peněz. Včas z něj totiž poznáte míru opotřebení a předejdete tak poškození dalších rotujících součástek vašeho kompresoru.

Poté, co je kompresor v provozu cca 20 tisíc motohodin a více, bývá třeba provést velký servis – generální opravu – nebo diagnosticky zjistit, zda je generálka třeba, nebo ne. Do značné míry to závisí na stavu ložisek. Generální opravou se prodlouží životnost jednotlivých komponentů.

Další měřenou veličinou je hluk – pokud se hlučnost zvyšuje, bývá to příznakem nějaké závady. Tyto diagnostické parametry je nutné občas měřit. Je to jako u člověka, když má vyšší teplotu, bývá nemocný, a u kompresoru je to podobné. Když se změní nějaký parametr, zvětší se spotřeba vzduchu nebo se zvýší hlučnost, nebo je špatné ložisko, svědčí to o nějakém problému, a pokud jej vyřešíte včas, můžete předejít větší opravě. Hluk se měří hlukoměrem ve vzdálenosti 1 metr od kompresoru. Pokud je např. u kompresoru uvedená hlučnost 70 dB(A) a naměříte 75 dB(A), je něco v nepořádku. Kompresor také více hlučí s přibývajícím stářím.

Vyrazíme k vám měřit?

Kateřina Ryšková

Kateřina Ryšková

Kolečko načítání