Jak vybrat kompresor – 2. díl hobby až profi

7prosinec2016

Rychlý popis, jak vybrat kompresor

Při výběru kompresoru je třeba hlídat hlavně tyto parametry:

 • 1. výtlačný výkon - kompresor musí utáhnout všechna zařízení, tj. když sečtu odběr všech zařízení, která jsou na něj napojena, např. utahováky, ofukovací pistole, truhlářské stroje... a dostanu např. 300l/min, přidám rezervu 50 % -> pak potřebuji kompresor, který má výtlačný výkon (450 l/min)
 • 2. jak často budu kompresor používat
  • → 1x za týden a méně - chci rychloběžný hobby kompresor
  • → denně, přerušovaně, cca 2 hodiny - poloprofesionální kompresor
  • → denně, nepřerušovaně - profesionální kompresor
 • 3. kvalita vzduchu - na náročné použití – stříkání barev, tlačení piva – je třeba buďto bezolejový kompresor, nebo přikoupit odkalovače, aby ve vzduchu nebyly zbytky oleje
 • 4. velikost vzdušníku - při používání s velkými nárazovými odběry (ofukování, stříkání) bude zapotřebí velký vzdušník (např. pro 2,2kW kompresor 50l vzdušník), který pokryje odběr, při stálém rovnoměrném používání - stroj, který jede rovnoměrně - balička (pro 2,2kW kompresor 100l vzdušník)
 • 5. jištění - u kompresorů nad 1,5 kW je lepší mít jištění C, D, aby kompresor nevypadával
 • 6. výtlačný tlak - přičtěte 2 bary k tomu, kolik potřebuje zařízení, které odebírá stlačený vzduch
 • 7. účinnost - pokud používáte kompresor denně, má smysl vybrat značku s dobrým konstručním návrhem

Podrobný popis parametrů kompresoru

Výkon

Při vybírání kompresoru je nejdůležitější vědět, na co budu kompresor potřebovat. Budu používat kompresor na drobné úpravy u roddiného domu, nebo na občasné použití v pneuservisu, nebo kompresor bude neustále dodávat vzduch do pneumatické linky? Odpověď na tuto otázku je dobré vědět dopředu, než si vyberu kompresor.

Nejdůležitější parametr u kompresoru je výtlačný výkon. To je množství vzduchu, které kompresor vyprodukuje a naplní do tlakové nádoby, kde bude stlačený vzduch připravený k použití. Pokud výrobce neudává tento parametr, dá se výtlačný výkon odhadnout ze sacího výkonu. Každý pístový kompresor má z hlediska konstrukce určitý „škodlivý prostor“, který snižuje množství vzduchu, který se ve výsledku stlačí, podle typu a značky kompresoru je výtlačný výkon cca o 70 % nižší než sací výkon.

Před koupí kompresoru je třeba si sečíst všechna zařízení, které chci mít na kompresor napojený a používat najednou. Když např. používám jako truhlář 3 zařízení, každé s odběrem 150 l/min, výtlačný výkon musí být 450 l/min, aby to kompresor utáhnul. Je dobré koupit kompresor s výkonem vyšším o cca 50 %, aby si kompresor odpočinul a bylo možné přidat další zařízení, třeba pistoli na ofukování.

Nardi Silverstone 2 (vlevo), REMEZA F-500/LT-100 (vpravo)
Kompresor Nardi Silverstone 2 (vlevo) o výtlačném výkonu 75 l/min, REMEZA F-500/LT-100 (vpravo) o výkonu 1400 l/min.

Jak často budu používat

Dále potřebuju vědět, jak často budu kompresor používat. Pístové kompresory dělíme podle častosti používání do tří skupin:

 • → hobby kompresory jsou k dobré k rodinnému domu - pro nafoukání bazénu, pneumatik, naplnění nádoby v kotelně nebo velmi málo častému profesionálnímu užití - cca 1x za týden, 15 minut denně. Tyto kompresory nemají převod přes řemen, takže píst jede rychle a kompresor se tudíž rychle zahřeje: Kdyby se nechal běžet dlouho, velmi rychle by u kompresoru odešla nějaká součástka. Nejlevnější kompresory z této kategorie trpí ještě tím, že jsou konstruovány v jednom bloku, nedají se rozebrat a opravit.

 • → poloprofesionální kompresory jsou vhodné pro běžné denní použití, kdy se kompresor použije jen v některých fázích práce. Typickým příkladem jopu pneuservisy, kdy pomocí utahováku sundám kola z auta a potom dělám něco jiného, zatímco kompresor třeba půl hodiny stojí. Blok kompresoru u této třídy je vyroben z hliníku, což je levnější materiál, který by u nepřetržitého užití trpěl a kompresor by rychle odešel.

 • → profesionální kompresory jsou určeny pro nepřetržitý provoz, kdy kompresor chci používat od rána do večera. Truhlářské dílny, kde na kompresor je napojeno několik zařízení, které používáte celý den, potřebují kompresor, který zvládne jet celý den. Tyto kompresory mají blok z litiny, která má největší tepelnou odolnost, takže i když kompresor tlačí vzduch kontinuelně, tak to vydrží.

Kompresor REMEZA C-50/AB360, REMEZA C-50/LB40
Kompresor REMEZA C-50/AB360 pro použití cca 2 hodiny denně, kompresor REMEZA C-50/LB40 pro celodenní užití

Kvalita vzduchu

Pro nenáročné použití, kdy nevadí, že ve vzduchu z kompresoru budou stopy oleje - plnění pneumatik osobních aut, plnění bazénů, raftů... může jít stlačený vzduch z kompresoru přímo. Pokud mám užití, kde je třeba hlídat kvalitu vzduchu, jako u tlačení piva ze sudu, je vhodnější bezolejový kompresor. Při lakování se bude olej z kompresoru míchat s barvou, když mezi ně dám odkalovač, nebo cyklonový separátor, ten olejové mlhy i mechanické nečistoty pochytá a ty se nesmíchají s barvou.

Bezolejový kompresor REMEZA C-50/OLD20, vzduchový filtr SMC AF60-F10-A pro filtraci mechanických částic.
Bezolejový kompresor REMEZA C-50/OLD20, vzduchový filtr SMC AF60-F10-A pro filtraci mechanických částic.

Tlaková nádoba

Na kompresoru je nejviditelnější část tlaková nádoba, ale není to zdaleka nejdůležitější parametr. Tlaková nádoba pomáhá vykrýt velké nárazové odběry vzduchu, aby spotřebič mohl nepřerušovaně odebírat vzduch a nemusel čekat, až kompresor tlakovou nádobu znovu naplní. Každý blok se zpravidla usazuje na několik tlakových nádob, takže například kompresorový blok s výkonem 5,5 kW bude jak na nádobě pro 270 l, tak na 500litrové nádobě. Nárazově velké množství vzduchu je třeba u různého ofukování, stříkání barvy, pískování. Pro pohánění linek, které mají stálý odběr vzduchu, stačí varianta kompresoru s menším vzdušníkem.

Jištění

Když budete používat kopmresor v domácnosti, máte nejspíše světelné jištění, tedy třídy A, B. Elektromotory v kompresorech by se měly jistit třídou C, D. To jsou jističe, které mají jinou charakteristiku. Když se motory rozbíhají, spotřebovávají velké množství proudu a jističe to musí zachytit. Pokud tedy máte chcete provozovat kompresor a máte jen světelné jištění, nebude to fungovat. Bude vypadávat jistič, protože je špatně zvolený. Když si někdo připojuje pístový kompresor, je třeba, aby měl jistič C nebo D.

V domácnostech bývají jističe B. Pokud máte kompresor, který má spotřebu 1,5 kW, bude fungovat, ale když má 2,2 kW, už to fungovat nebude, kompresor bude vypadávat. Hodně záleží tako na tom, jak jsou provedené v domě lektrorozvody, z jakých materiálů apod. Pračka má motor, např. 0,5 kW. Přes 2 kW je třeba motorické jištění.

230 V - jednosměrný proud. 400 V - třífázové kompresory jsou vždy lepší, tyto motory nejsou závislé na délce kabelu, 230V kompresory mohou při moc dlouhém vedení (kabelu) vypadávat.

Nejchoulostivější motor je kolem 2,2 kW. Když si koupíte 3fázový, problémy mít nebudete, ale když u jednofázových a s dlouhým a nekvalitním kabelem bude motor vypadávat.

Výtlačný tlak

Pístové kompresory tlačí 8, 10 i 15 barů. Tlakový spínač u kompresoru je nastaven tak, že se aktivuje, když tlak ve vzdušníku klesne o 2 bary., Kompresor pak začne tlačit vzduch do tlakové nádoby, kde je stlačený vzduch připraven k použití. Takže u kopmresoru, který dává 8 barů, bude ve vzdušníku 6-8 barů, pro 10barový kompresor bude ve vzdušníku 8-10 barů atp.

Pneumatiky u kamionů a autobusů se foukají na 10 barů, takže v tomto případě je lepší mít 12barový kompresor.

Účinnost

Kompresory se liší svou konstrukcí, která ovlivňuje účinnost. Když má kompresor příliš velký „škodlivý prostor", potom kompresor se stejným příkonem bude tlačit méně vzduchu než kompresor, který je dobře navržený. Příklad: když má kompresor výtlačný výkon 215 l/min a má příkon 2,2 kW oproti neekonomickému kompresoru, který má stejný výtlačný výkon, ale příkon 3 kW, pak takový kompresor dokáže při pravidelném používání ušetřit dost elektřiny. Při používání 4h denně, 200 dní v roce a při ceně 4 Kč / kW ušetří ekonomický kompresor za 10 let 6400 Kč.